מצב-הורשה
שלישי, 03 יוני 2008 14:04

זוהי עובדה ידועה, כי ג'ומלה! תפסיק את התמיכה במצב-ההורשה (בערך) בגרסאות עתידיות. כמו שניתן להסיק, זו לא הייתה החלטה קלה של צוות הפיתוח של ג'ומלה ומתאמי הפיתוח שלו.
הפסקת התמיכה במצב הורשה אינו עניין של הפסקת התמיכה בפיתוח של המערכת, זהו תהליך אשר דורש הבנה מצד מפתחי הרכיבים (צד-שלישי) ויותר מכך - דורש יישום ברכיבים עצמם.
ברור כי ג'ומלה! אינה יכולה להתקדם ולהשאיר באוויר את מפתחי הצד-השלישי ותוספותיהם.

לא אציג כאן סטטיסטיקה בנושא, אך אנו בערב יציאת ג'ומלה!1.5.4, שלושה חודשים מאז צאת ג'ומלה!1.5.0, הרבה יותר מכך מאז שהוכרז (ואפילו הושלם) קוד הליבה של ג'ומלה! - כפי שניתן לראות בספריית התוספות של ג'ומלה! לא כל מפתחי הרכיבים צד-שלישי מיהרו לבצע הגירה של רכיביהם לג'ומלה!1.5. חלקם, פוחדים מהתהליך, חלקם לא מכירים אותו ולחלקם פשוט לא אכפת או אין להם זמן לכך - אבל מי אני שאאשים אותם? דווקא ניתן להבין אותם , אפילו הרכיבים הגדולים והטובים עדיין לא עשו את המעבר, אז למה שהם יעשו אותו...? למה להכנס לפיצול קוד הרכיב או אפילו שכפול רק בשביל לתמוך בשתי הגרסאות של ג'ומלה!1.0 וג'ומלה!1.5?

הכוח עובר לקהילה

אני החלטתי שאם מפתחי הרכיבים לא יעשו את העבודה, הקהילה תעשה וגם צריכה לעשות זאת. אני לא מצפה מהמשתמשים הפשוטים להתחיל לפתח ו/או למגר רכיבים, אני רק מצפה מהם להיות מודעים במה הם משתמשים - במיוחד אם מדובר ברכיב הדורש שימוש במצב-הורשה.
למה זה חשוב? מכיוון שעכשיו, משתמשי הקהילה (או לפחות מנהלי/בוני האתרים) יוכלו להאיץ במפתחי הרכיבים למגר את גרסאות הרכיבים שלהם אל גרסאה התומכת בג'ומלה!1.5 באופן טבעי. פעולה זו, תעזור לג'ומלה! לוותר על מצב-ההורשה, אשר בתמורה יעזור לכם בחזרה בכל שאנחנו (צוות הפיתוח) נוכל להמקד בקידום ג'ומלה!...

סמן-ההורשה

בעת התקנת הרחבה חדשה, com_installer כבר מדווח למנהל האתר האם הוא זקוק למצב הורשה או לא בשביל להתקין את אותה הרחבה. מה שלא קיימת שם, זו היכולת של ג'ומלה! לדווח על כך בכל זמן אחר, אילו תוספות זקוקות למצב הורשה ואילו לא.

באופן ברור ישנם שני תרחישים אפשריים:
  1. התרחיש הטוב - כל התוספות המותקנות תומכות בג'ומלה!1.5 באופן טבעי.
    במובן הטכני, מצב-ההורשה אינו דרוש לתפקוד האתר.
  2. המקרה הגרוע ביותר - ישנו לפחות הרחבה אחת אשר אינו תומך בג'ומלה!1.5 באופן טבעי, המערכת פשוט תקרוס.
    במובן הטכני, מצב-ההורשה דרוש לתפקוד האתר.

השינוי

הפתרון שאני הצגתי הוא פשוט. שינוי קטן במודל של com_istaller, אשר ישמור את מצב ההורשה של הרחבה מותקנת ותוספת של עמודה לתצוגת הרכיב אשר תציג את מצב ההורשה בכל רשימת התוספות (רכיבים, מודולים, תוספים - שפות לא קיבלו שינוי זה, מכיוון שבכל מקרה ג'ומלה!1.5 לא מאפשרת התקנה של שפות שנכתבו עבור ג'ומלה!1.0)
שתי מחרוזות חדשות נוספו לקובץ השפה en-GB.com_installer.ini במטרה לאפשר מעבר עכבר על מצב ההורשה של ההרחבה. מחרוזות אלו, למעשה יגידו לצופה, ליצור קשר עם מפתח ההרחבה לתמיכה נוספת בג'ומלה!1.5 באופן טבעי בגרסאת ההרחבה.

דוגמא

להלן דוגמא קטנה של רכיב docMAN (גרסא 1.4RC2), שהותקן בג'ומלה!1.5, כאשר הסמן מראה כי docMAN זקוק למצב-הורשה מופעל.
דוגמא לסמן ההורשה עבור רכיב docMAN
(זוהי רק דוגמא להדגמת סמן ההורשה, לא היו כוונות רעות כלפי צוות docMAN)

מתי לצפות לזה?

סמן-ההורשה הוכנס לקוד של ג'ומלה!, לפני שחרור גרסאת ג'ומלה!1.5.3, אולם בשל באג במודל, הסמן יהיה שמיש, רק לאחר צאת גרסאת ג'ומלה!1.5.4 (או לקחת את התיקון מה-SVN).

את הגרסא המקורית באנגלית ניתן למצוא בבלוג המפתחים של ג'ומלה! העולמי: Legacy-Marker.
עדכון אחרון ב-שישי, 19 דצמבר 2008 14:28
 

חיפוש